DOLAR 8,56630.77%
EURO 10,46100.57%
ALTIN 521,520,65
BITCOIN 316839-6,65%
Aydın
21°

AÇIK

20:33

AKŞAM'A KALAN SÜRE

YETKİ DEVRİ

ABONE OL
Mayıs 3, 2021 17:46
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ad826x90
ad826x90

YETKİ DEVRİ

Adına yönetmek, özünde; yeri, zamanı ve koşulları yüz yüze ilişkilerle belirlenen şeyler içindir. Genellikle adına yapılanlar; zorunlu, gerekli ve istenir olanlardan oluşmaktadır. Temsil yetkisini de aynı kapsamda değerlendirmek gerekir. Vekaletteki yüz yüzelik, parti programı ve propaganda söylemleri üzerinden kurulmaktadır. Parti üyesi olmak halinde, sorumluluklara katılım söz konusudur. Ülke yönetimine talip olan parti kitlelere, sorunlara ilişkin çözüm önerilerini sunar. Parti programı bir teahüt ve aynı zamanda örtük bir sözleşmedir.
Adına yönetmelerde miras bırakma vardır ancak, çocuklara ve torunlara borç bırakma yoktur! Böyle bir hukuk dışılığa hiçbir koşulda meşru bir kılıf giydirilemez. Üstelik bu borçlanmalar belli bir sınıfı veya belirli kişileri zenginleştirerek güvencelere kavuşturmak istiyor ise; bu danışıklı eylem ve girişimlerin hiçbir koşulda meşruiyeti olamaz. Bu gibi etik olmayan girişimler ne ve kimler adına olursa olsun; mutlaka yasalar önünde hesap vermeyi gerektiren bir durumdur. Bu gibi haller için kesinlikle zaman aşımı söz konusu değildir. Ayrıca, birinci dereceden sorumlular devreden çıkmış olsa bile, haksız varlık aktarımının izi sürülerek, bu süreçte yarar sağlayanlardan geri alınarak gerçek sahiplerine iade edilmelidir. İnsanlık suçları, insanlık var olduğu sürece, hesabı sorulması gerekenler kapsamındadır.
Tekrar başa dönersek; yetkiyi veren, uzlaşmanın ihlali halinde, vermiş olduğu yetkiyi iptal etme hakkına sahip olmalıdır. Bu nedenle yüz yüzelik özellikle vurgulanmıştır. Yetki alarak adına yönetenlerin; dürüst, namuslu, hak ve hukuka uygun olarak yönetmesi koşuluyla, yüz yüzelik yetkisi geçerli olabilir. Belirlenen koşulların dışına çıkıldığı kuşkusu oluştuğu an, sorumluların kanıtlar sunarak yetki verenleri ikna etmeleri gerekir. Aksi halde, adına işlemler yok hükmünde olmaktan kurtulamaz! Böyle bir süreçte, hakkını ve hukukunu bilmeyenlerin, hukuksuz işlemleri görmemesi veya görmezden gelmesi, yığınları hak yoksunu konumuna düşürmez.
Yetkilendirme süreci, taraf olan tüm hak sahiplerinin onayı veya katılımı ile gerçekleşmez. Bu nedenle, yetki verenler gibi, yetki devrine karşı olanlarda vardır. Herhangi bir biçimde hukuksuz işlemlerden yararlananların tepkisizliği veya onayı gerçek hak sahiplerinin, hak kayıplarına neden olamaz ve gerekçe olarak da ileri sürülemez.
Her ulusun azami olarak birliktelik sağladığı olaylar vardır. Bu gibi hallerde genellikle görüş ayrılıkları ertelenir ve öncelikli amacın gerçekleştirilmesi doğrultusunda birlikte hareket edilir. Bunun tipik örneklerinden biri; Alman işgaline karşı, Fransız komünistleri ile sağcılar ve faşistler, düşmana karşı birleşerek mücadele etmişlerdir. Bizim Kurtuluş Savaşımızda , ülkeyi işgalcilerden kurtaranlar tek vücut olmalarına karşın, kurtuluş mücadelesine karşı olanlar ve işgalcilerden yana tavır alanlar çıkmıştır(!)
Bir katılım veya onayla başlayan yetki devri, onayın iptali ile sonlandırılabilmelidir. Bu konuda uygun bir yol ve yöntem oluşturulmamış veya oluşturulamamıştır. Yetki iptali, yasal dayanaklı, kurumsal bir güvenceye kavuşturulmalıdır. Fiili uygulamalarda bunun adı, geri çağırmadır. Bu konuda halk iptali istemini bir ilençle dillendirmektedir; “Elim kırılsaydı da…” Bu tür söylemlere içinde yaşadığımız süreçte sıklıkla tanık olmaktayız. Demokratik yapılar, olması gerekenleri yapma yükümlülüğü yanında; olabilirlikleri de dikkate alır.

Tekrar vurgulamamız gereken şey; çocuklarımızın ve torunlarımızın borçlandırılması, vekalet gerçeğindeki yüz yüzelik ilkesine aykırıdır. Öncelikle, vekaletin(yetki devrinin) kişisel bir olgu olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle bir babanın belirli bir süre için ve belirli koşullarda vermiş olduğu vekalet, çocukları ve torunları yükümlülük altına sokmaz!

ad826x90

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.