DOLAR 8,56630.77%
EURO 10,46100.57%
ALTIN 521,520,65
BITCOIN 316839-6,65%
Aydın
21°

AÇIK

20:33

AKŞAM'A KALAN SÜRE

ÜMMETİN ADIMI

ABONE OL
Mayıs 15, 2021 10:39
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ad826x90
ad826x90

ÜMMETİN ADIMI

Aralarında tanıdıklarımın da bulunduğu birkaç kişi hararetli bir tartışmanın içindeler.  Yaklaştım, beni farkettiklerinde yer açtılar.  Sıcak sohbetin konusu İsrail’in Filistinlilere saldırısıydı.  Saldırıya karşı İslam aleminin birlikte karşı durmasından dem vuruyorlar, mezhep ayrılıklarının buna engel olduğunu söylüyorlardı.  Fikrimi sordular;”derin mevzu” diyerek geçiştirdim.

Akşama Dışişleri Bakanlığı’nın bu meseleyle ilgili demeci vardı; “…..  ümmet adım bekliyor” deniyordu.

Saldırıyı kınıyan İslami guruplar, “Ümmetin komutanı Hz Muhammet” pankartıyla yürüyorlardı.

Cumhurbaşkanı bir dizi görüşme yapmıştı, dikkat ettim; destek için arananların hemen hepsi Müslüman ülkelerin yöneticileriydi.

ad826x90

Mesele dinsel yönden değerlendiriliyor, bir çeşit “haçlı savaşı” olarak algılanıyordu, Filistin’deki çatışmalar.

Bu bakış açısıyla Filistin sorununa kalıcı bir çözüm bulmak olası değil.  Tam tersine hıristiyan alemi karşıya alınarak yeni yeni sorunlar yaratmaktan başka bir işe yaramayacaktır.  Tarihsel seyir izleyerek Filistin meselesine ayağı yere basan bakış getirmek çözümün ilk adımı olacaktır.

Filistin sorununun kaynağı Birinci Dünya Savaşı sonrasında neyse şimdi de aynıdır.  Kör Arap milliyetçiliğini kışkırtarak Türk askerinin kanını döktüren, binlercesinin gözünü oyduran aynı emperyalistler, şimdi de İsrail’i arkalayarak Ortadoğu’da stratejik üstünlük yaratmak amacındadırlar.  Araplar da değişmedi; dün nasıl İngiliz emperyalizminin iğfaline kapılıp din kardeşini boğazladılarsa, bugün de başta ABD emperyalizmi olmak üzere Batı’lı emperyalist devletlerin uydusu durumundadırlar.  Gaflet ve cehalet cabası.  Filistin mücadelesinin önderi  Yaser Arafat bile toprak satışlarını gereğince değerlendirmemiş; “Toprak satılmakla tükenmez” demek aymazlığına düşmüştür.

Başta Araplar olmak üzere bölge halkının iki temel sorunu var.

Birincisi, ülkelerini bölen, halkları birbirine düşüren, İsrail’i başlarına bela eden emperyalizmi gerçek mücadele edilmesi gereken güç olarak algılıyamıyorlar, hatta çoğunlukla işbirlikçiliğe soyunuyorlar.  İçlerinde İsrail’le işbirliği yapanlar da var.

İkincisi, uygar değiller.  Paraları var, ancak başta insan malzemesi olarak gelişmiş değiller.  Örneğin, modern silahlara sahipler, ama onları maharetle kullanacak insan malzemesine sahip değiller.  Hala yüzyılların karanlığı içindedirler; emirler, sultanlar, krallar, diktatörler tarafından yönetiliyorlar.  Çağdaş toplum olmanın göstergeleri olan demokrasi, yurttaşlık, laisizm, bilimsellik olgularının çok uzağındadırlar.  Böyle olunca da ellerinde tek silah olan dinselliği her sorunun çözümü olarak görmek durumunda oluyorlar.

Sadece onlar mı?  Son yirmi yılda biz de ülke olarak onlara benzemek için az “çaba” sarfetmedik.  Neyse ki, Cumhuriyetimiz sağlam temeller üzerinde sağlıklı kuşaklar yetiştirdiği için emellerine ulaşamıyacaklar.

ad826x90

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.