DOLAR 8,56630.77%
EURO 10,46100.57%
ALTIN 521,520,65
BITCOIN 316839-6,65%
Aydın
21°

AÇIK

20:33

AKŞAM'A KALAN SÜRE

ÇİRKİN KAZANMALAR(!)

ABONE OL
Mayıs 13, 2021 12:35
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ad826x90
ad826x90

ÇİRKİN KAZANMALAR(!)

Işık olgusu, görme olayının temeli. Nesnelerden yansıyan ışınlar, onları görmemizi sağlar. Bu temel fizik kuralına uymayan “kara delik” olgusu var. Cismin yoğunluğu artınca içe çökme kaçınılmaz olur. Hatta bu içe çökme öyle bir noktaya ulaşır ki; ışık yansımasına bile engel olur. Bu oluşum, süreç içinde nesneyi görünmez hale getirir. İşte kara delik bu. İçine çöken nesne, çevresindeki nesneleri de bünyesine katar. İşte bu bir soğurma olgusudur. Bu olgunun farklı biçim ve boyutlarda ortaya çıkmasına, ekonomik alanda tanık oluruz. Özellikle korunup kollanan bazı kişi veya gruplar, kaçınılmaz olarak kara delikler oluştururlar. Toplumda oluşan kara delikler, çevrelerinde bulunan nesneleri bünyelerine katarlar.
Normal bir yapıda kara deliklerin ortaya çıkması önlenir. Bunun için; kurumlar, kurallar ve değerler devreye girer. Hukukun üstünlüğüne bağlı demokratik bir devlet, bu oluşumu engeller. Devletler bu tür gelişmelere engel olmazsa, toplumda dengeler bozulmaya başlar. En başta, gelir bölüşümüne ilişkin sorunlar yaşanır. Çevresindeki varlıkları bünyesine katan bir yapının normal olması olası değildir. Bozuk bir dengenin, sürekli olarak dengesizleşmesi halini yansıtır. Bu normal dışı olan durum aslında, çevresindeki normalleri bozarak yoluna devam eder. Bu olumsuzluk süreç içinde, yaşamın her alanını etkiler ve bozar(!)
Küçük bir azınlık orantısız ve eşitsiz bir biçimde büyümeye devam ederse; yeni kaynak ve üretimler olmadığı sürece, geride kalanlar kaybetmeye başlarlar. Kayıpların durdurulmaması halinde, yaşamsal kayıplar kaçınılmaz olur.
Varlık sürdürmek varsıllar için sorun değil. Birikimleri olanlar için, birikim dayandığı sürece, endişeli bir geleceğe sürüklenirler. Birikimi olmayıp, günü birlik kazancıyla varlık sürdürenler için yaşam yaşanılmaz olur! Eve ekmek götürmek birincil sorun olduğunda ve yerine getirilmediğinde; yaşam yaşanılmaz hale gelir!
Orta kesimden yandaşlığa geçenler ya kazanımlarına yenilerini ekliyor, ya da varlıklarını koruyorlar. Parti ile ilişkisi olmayanlar; bahar güneşi gören kar gibi eriyip tükeniyorlar. Çünkü, gelirler artmazken, fiyatlar füze gibi fırlıyor! Yığınlar, yoksulluğun kıskacında kıvranarak ezilip ufalanıyorlar!
Sosyal devletten uzaklaşınca, eşitsizlik sorunu ortaya çıkıyor. Aynı şekilde, laiklikten uzaklaşınca, eşitsizlikler belirginleşmeye başlıyor. Bu süreçte yönetim tamamen sınıfsal bir karaktere bürünüyor. Dahası, egemenler arasında da eşitsizlikler belirginleşmeye başlıyor. Yoğunlaşma küçük bir yandaş azınlık lehine işliyor. Bu süreçte, kazançtan kaybı olanlar; daha büyük kayıplarla karşılaşmamak için seslerini çıkarmıyorlar. Ticari sır diyerek, kara deliklerle ilgili bilgilerin sızmasını engellemeye çalışıyorlar. Unutulmaması gereken şey; “Gerçeklerin ortaya çıkmak gibi bir huyu var.”
Geleneksel toplum çözülürken, değerler değişmeye başlıyor. Geçmişte, okuyan çocuklar aileme nasıl yardımcı olabilirim sorusunun yanıtını ararlardı. Şimdi, aileme nasıl yük olmam dönemine geçildi(!) Okul bitiren gençler, anne ve babalarının eline bakıyorlar! Her dört işsizden biri üniversite mezunu. Mevcut gençlerin sadece %28’i çalışıyor. Geriye kalanların %50’si okuyor gözükürken; öteki %50’lik kesim “ev genci” olarak yaşamını sürdürmeye çalışıyor.

Üç ila, dört milyon arasında genç; bitkoin, borsa ve bahis tuzağına kapılmış(!) Küçücük birikimlerin belirli odaklara akması kaçınılmaz. Yani, küçük birikimlere bir biçimde el konuyor. Yani, umutlara el konuyor. Yani, gelecekle ilişkili umutlar söndürülüyor!

Not: Tüm okurların, tanıdık ve dostların bayramını kutlarım.

ad826x90

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.